Dlaczego warto zainwestować w przedwzmacniacz gramofonowy

Gramofony wracają do łask! Popularność tego typu urządzeń już od wielu lat nie spada, a powodów takiego zainteresowania gramofonami jest wiele. Przede wszystkim dla wielu melomanów to właśnie brzmienie gramofonu jest najlepsze. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej płyt winylowych – zarówno tych nowych, jak i tych odkurzonych, które spędziły dziesiątki lat gdzieś w zakamarkach naszych domów. Żeby jednak móc cieszyć się naprawdę niesamowitym brzmieniem trzeba jeszcze wiedzieć, w jaki sposób wybrać gramofon.

Nie jest to oczywiście mały wydatek, lecz jak się okazuje już kilkaset zł pozwoli nam zakupić dobrej jakości sprzęt, na którym będziemy mogli odtwarzać muzykę ulubionych wykonawców. Popularność gramofonów może dziwić tym bardziej, że dziś mamy w zasadzie nieograniczony dostęp do muzyki i możemy z łatwością wysłuchać tysięcy utworów. Umożliwia to głównie internet, a w ostatnich latach wielką popularność zyskały przeróżne serwisy streamingowe, za sprawą których mamy dostęp do ulubionej muzyki także offline. Mimo tego, gramofony przeżywają niejako swoją drugą młodość – potwierdza to tylko fakt, że z gramofonów korzystają dziś zarówno młodsi, jak i nieco starsi melomani, którzy doceniają to czyste, ciepłe brzmienie.

Pomocny w jego uzyskaniu może okazać się dobrze wybrany przedwzmacniacz gramofonowy.

Wybieramy przedwzmacniacz gramofonowy – na co zwrócić uwagę?

Sam zakup gramofonu to oczywiście nie wszystko. Trzeba jeszcze go w odpowiedni sposób zainstalować oraz podpiąć do źródła muzyki. Dużą pomocą w tym przypadku będzie właśnie przedwzmacniacz gramofonowy, który pozwoli nam uniknąć różnego rodzaju problemów.

Sam przedwzmacniacz, tak jak sama nazwa wskazuje, wzmacnia sygnały pochodzące z wkładki gramofonu i wyrównuje te sygnały. Dziś w wielu przypadkach mamy do czynienia ze zintegrowanym przedwzmacniaczem – jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie do końca orientują się w temacie i chcą po prostu zobaczyć, jak to jest korzystać z gramofonu. Nieco bardziej zaawansowani słuchacze powinni jednak postawić na gramofon bez przedwzmacniacza lub z możliwością jego wymiany na inny. W ten sposób będzie można samodzielnie poprawić dźwięk.

Same przedwzmacniacze wybiera się przede wszystkim ze względu na rodzaj zastosowanej wkładki gramofonowej. Prócz tego, ważne jest również zwrócenie uwagi na różne parametry techniczne takie jak impedancja, wzmocnienie czy stosunek sygnał/szum. W ten sposób, dobrany przez nas przedwzmacniacz gramofonowy z pewnością się sprawdzi.