Magia winylowego brzmienia. Przegląd 5 najciekawszych gramofonów do 1000 zł

Mogłoby się wydawać, że dziś – gdy na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do ulubionej muzyki i możemy przeglądać tysiące utworów w serwisach streamingowych – osłabnie popularność takich urządzeń jak gramofony. Tymczasem wciąż mamy spore grono zwolenników takiego winylowego brzmienia i nie ma się czemu wcale dziwić. Jak bowiem wskazuje wiele osób, gramofony zapewniają nam cieplejsze brzmienie i pozwalają całkowicie zanurzyć się w dźwiękach ulubionej muzyki.

Dodatkowo, dostęp do płyt winylowych jest dziś dużo łatwiejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze, twórcy wydają dziś muzykę nie tylko w wersji cyfrowej, ale coraz częściej również w wersji analogowej.

Dodatkowo, wiele klasycznych, nieco starszych płyt doczekało się różnego rodzaju reedycji, dzięki czemu pojawiły się również na winylach. Po drugie, płyty winylowe z łatwością możemy pozyskać na różnego rodzaju aukcjach i licytacjach, gdzie często jesteśmy w stanie znaleźć prawdzie muzyczne perełki. Wszystko to powoduje, że gramofony nieustannie cieszą się sporą popularnością – tym bardziej, że dobrej jakości urządzenia możemy dziś mieć już za kilkaset złotych, jeśli oczywiście wiemy, na jakie parametry zwrócić uwagę.

W jaki sposób wybrać gramofon?

Do najważniejszych aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze gramofonu, należą głównie:

  • rodzaj napędu,
  • rodzaj igły,
  • wkładka.

W przypadku napędu zdecydowanie najpopularniejszy jest napęd paskowy, choć dobrą alternatywą jest napęd bezpośredni, umożliwiający dynamiczną zmianę obrotów. Z kolei jeśli chodzi o rodzaj igły – dla wielu najważniejszej części gramofonu – to najczęściej mamy do czynienia z igłą eliptyczną, choć najlepszym wyborem będzie chyba igła o szlifie linowym, którą charakteryzują się wysokiej klasy gramofony.

Widzimy jednak, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest wcale łatwy i wymaga dobrego przygotowania, abyśmy mogli rzeczywiście postawić na gramofon, który spełni nasze oczekiwania. Wśród modeli do 1000 zł poleca się gramofony takich firm jak Denon (model DP-200USB), Thorens (TD-160/165), Audio-Technica (AT-LP60) czy Pioneer (PL-990) oraz Lenco (L75). Wiele zależy oczywiście od tego, czego konkretnie szukamy i jakie funkcje chcielibyśmy, aby gramofon posiadał.

Solidne urządzenia z pewnością jesteśmy w stanie zakupić już za kilkaset zł, natomiast im wyższej jakości gramofon, tym oczywiście jego cena będzie rosnąć i może osiągnąć kilka tysięcy zł.