Słuchawki otwarte, półotwarte czy zamknięte. Zalety i wady każdego rozwiązania.

Mogłoby się wydawać, że wybór słuchawek to prosta sprawa. Tymczasem jak się okazuje, mamy dziś tyle dostępnych modeli oraz opcji, że wybór jednego tylko produktu często może przyprawić o ból głowy. Jeśli chce się jednak być zadowolonym z zakupu to nie powinno się do tego podchodzić „na luzie”. Każdy zakup trzeba dobrze przemyśleć i rozważyć wszystkie „za” oraz „przeciw”, a do tego sprawdzić wszystkie możliwe opcje. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wybrany przez nas model słuchawek będzie rzeczywiście dobrze nam służył. Wśród często zadawanych pytań odnośnie słuchawek mamy także to dotyczące, jaki rodzaj słuchawek wybrać. Słuchawki można bowiem podzielić ze względu na kilka aspektów, natomiast jeden z najbardziej popularnych podziałów wygląda następująco:

  • słuchawki otwarte,
  • słuchawki półotwarte,
  • słuchawki zamknięte.

Nie każdy jednak wie, o co tak w zasadzie chodzi i czym charakteryzują się konkretne sprzęty, dlatego też warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i przygotować się w ten sposób do zakupów, tym bardziej, że każde z powyższych rozwiązań konstrukcyjnych ma swoje plusy i minusy. Słuchawki otwarte Taki typ konstrukcji charakteryzuje się przede wszystkim tym, że na muszli nausznicy znajduje się tzw. grill lub po prostu siateczka.

Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o lepszą wentylację oraz przepływ powietrza. Słuchawki otwarte będą więc znakomite do przestrzennej, realistycznej muzyki. Warto również dodać, że tego typu słuchawki są bezpieczniejsze dla naszego słuchu. Jest też jednak jeden poważny minus: większy poziom głośności oznacza, że osoby znajdujące się w pobliżu nas będą dobrze słyszeć to co my. Słuchawki zamknięte Bardzo popularny typ słuchawek, który charakteryzuje się szczelnie zabudowaną muszlą. W ten sposób mamy do czynienia z dużą izolacją od otoczenia, dzięki czemu możemy znacznie lepiej odbierać niektóre dźwięki. Nic więc dziwnego, że słuchawki zamknięte to najczęściej wykorzystywany typ słuchawek przez profesjonalistów. Jednocześnie taka konstrukcja sprawia, że po dłuższym czasie słuchania nasze ucho się po prostu męczy. Słuchawki półotwarte Konstrukcja pośrednia, która pod wieloma względami łączy słuchawki otwarte i zamknięte. Od otwartych różnią się przede wszystkim tych, że prześwity są w nich nieco mniejsze, a w przypadku zastosowania grilla jest on niekiedy powleczony dodatkową warstwą materiału.

To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy zyskać plusy konstrukcji otwartej i zamkniętej, lecz trzeba w tym przypadku postawić na dobrej jakości słuchawki półotwarte, by rzeczywiście nie być zawiedzionym.