ANC – Twoja enklawa niczym nie zakłóconego dźwięku nawet w samolocie

Przy wyborze słuchawek zwracamy uwagę na wiele różnych aspektów oraz parametrów technicznych. W ostatnich latach bardzo często przy słuchawkach pojawia się także skrót „ANC” – co to tak właściwie oznacza i o co chodzi? ANC to nic innego jak aktywna redukcja hałasu (Active Noise Cancelling), czyli bardzo przydatna funkcja, która początkowo była rarytasem, a dziś jest już pożądana w zasadzie przez większość słuchaczy. Z reguły mieliśmy bowiem do czynienia z redukcją pasywną, co polegało mniej więcej na fizycznym oddzieleniu słuchacza od różnego rodzaju szumów i hałasów. Osiąga się to za sprawą zamkniętej konstrukcji w słuchawkach dousznych lub dokanałowych.

Tymczasem aktywna redukcja hałasu – czyli ANC właśnie – to rozwiązanie zdecydowanie lepsze, gdyż pasywna redukcja nie zawsze jest w stanie spełnić swoje zadanie w stu procentach. Tymczasem ANC to działanie specjalnego układu elektronicznego, który „wyłapuje” hałasy z zewnątrz, a następnie je przetwarza oraz przesyła „odwrócony” dźwięk, dzięki czemu do słuchacza nie docierają żadne szumy. Słuchawki z ANC mogą pochwalić się bardzo wysoką skutecznością, która wynosi około 80-90 procent. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stawia na sprzęt właśnie z taką funkcją.

Słuchawki z redukcją hałasu – jak wybrać?

Funkcja redukcji hałasu to ogromny plus dla wielu użytkowników, którzy cenią sobie tego typu technologie. Warto dodać, że słuchawki posiadające aktywną redukcję hałasu poleca się szczególnie tym osobom, które bardzo często podróżują samolotami. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie piloci samolotów – narażeni na różnego rodzaju hałasy i szumy – jako jedni z pierwszych mogli korzystać ze słuchawek wyposażonych właśnie w ANC. Dopiero potem funkcja ta przeszła na słuchawki dla zwykłych użytkowników.

Ale przy tym wszystkim nie zapominajmy, aby zwrócić uwagę także na inne ważne aspekty przy wyborze słuchawek. Chodzi tutaj przede wszystkim o różne parametry techniczne, które wpłyną na jakość dźwięku oraz o wygodę i komfort użytkowania danego sprzętu. Istotna będzie także cena – im większa funkcjonalność słuchawek, tym oczywiście powinniśmy być przygotowanie na nieco większy wydatek, choć nie zawsze idzie to w parze. Tak czy siak, jeśli mamy taką okazję to zdecydujemy się na słuchawki z aktywną redukcją hałasu – warto wtedy najpierw wypróbować takie słuchawki i potem dopiero zdecydować, czy rzeczywiście warto na nie postawić.

W ten sposób będziemy mieli pewność, że wybieramy dobrej jakości sprzęt, który nas zadowoli.