Czym różni się redukcja hałasu aktywna od pasywnej?

Wybierając słuchawki musimy mieć na uwadze wiele różnych czynników, które powinny składać się na naszą ostateczną decyzję. Można oczywiście wybrać się do sklepu i kupić pierwszy lepszy model – tym bardziej, że dziś wybór słuchawek jest naprawdę szeroki – lecz nie ma wtedy żadnej pewności, że będziemy zadowoleni z dźwięku oraz z samych słuchawek. W związku z tym, każdy miłośnik muzyki (ale nie tylko, bo słuchawki wykorzystuje się też do grania w gry komputerowe czy oglądania filmów bądź seriali) powinien dobrze wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz w jaki sposób szukać wymarzonych słuchawek. W ostatnich kilku latach coraz więcej modeli słuchawek wśród wielu funkcji zaczęło posiadać także ANC. Co to tak w zasadzie za funkcja? ANC (Active Noise Cancelling) to nic innego jak aktywna redukcja hałasu.

Warto w tym miejscu dodać, że można wyróżnić także drugi rodzaj redukcji hałasu, czyli pasywny. Mamy z nią do czynienia przede wszystkim w słuchawkach dokanałowych oraz nausznych o konstrukcji zamkniętej. Pasywna redukcja hałasu to bowiem nic innego jak fizyczne oddzielenie słuchacza od dźwięków otoczenia, co w tym przypadku ma miejsce poprzez zasłonienie aparatu słuchowego. Ale pasywne tłumienie hałasu działa tylko do pewnego stopnia, dlatego też słuchacze coraz częściej stawiają na słuchawki z aktywną redukcją hałasu.

Czy warto postawić na słuchawki z ANC?

Coraz więcej słuchawek wyposażonych jest właśnie w funkcję ANC, lecz mało kto tak w zasadzie wie, w jaki sposób działa aktywna redukcja hałasu.

To nic innego jak aktywne „nasłuchiwanie” odgłosów z zewnątrz i przetworzenie ich oraz przesłanie „odwróconego” dźwięku. Wszystko to możliwe jest za sprawą specjalnego układu elektronicznego. Jak bardzo jest skuteczny? Z reguły jest to od 80 do 90 procent skuteczności. Nic więc dziwnego, że słuchawki z funkcją tłumienia hałasu poleca się szczególnie na loty samolotem – to zresztą piloci podniebnych maszyn jako pierwsi zakładali słuchawki z ANC. Sam wybór tego typu słuchawek jest niezwykle szeroki, dlatego też każdy powinien móc bez problemu znaleźć coś dla siebie.

Istotne jest, abyśmy mogli samodzielnie przetestować dany produkt i przekonać się, czy dany model wyposażony w funkcję aktywnej redukcji hałasu rzeczywiście spełnia nasze oczekiwania. Słuchawki z ANC poleca się zresztą nie tylko osobom, które często latają samolotem – świetnie sprawdzą się także w wielu innych przypadkach i niekoniecznie tylko i wyłącznie w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z dużym hałasem.